Jak snížit chronický stres
pondělí 3. června 2024
Vysoké nároky dnešní doby způsobují, že žijeme v mnohem rychlejším tempu než kdy dřív. Jsme prakticky neustále dostupní online na telefonu či e-mailu, do toho nás sociální sítě denně okrádají o čas určený třeba k odpočinku. Spousta lidí zažívá tlak v práci, kdy musí vykazovat co nejvyšší produktivitu. Tento kolotoč pak často stojí za tím, že jsme přetížení a cítíme se v neustálém napětí. Když stresové situace trvají delší dobu, mohou mít i vážné dopady na zdraví.
Co se při stresu děje v těle
Při stresu tělo aktivuje obrannou reakci, která ho dostane do stavu „bojuj nebo uteč“. Ta zahrnuje několik fyziologických změn, kdy se do krve uvolní hormony jako adrenalin, kortizol a dopamin, které připravují tělo na okamžitou akci. Následně se zvyšuje srdeční frekvence, krevní tlak a hladina cukru v krvi, aby tělo získalo více energie a kyslíku. Také se ale snižuje aktivita trávicího a imunitního systému, aby se energie mohla soustředit na zvládnutí stresové situace.
Negativní dopady stresu
Pokud se do stresu dostáváme jen občas, nemá obvykle žádné závažné následky. Naopak může pomoci lépe zvládnout vypjatou situaci, protože se na ni lépe soustředíme. Problém ale nastává, když jsou stresové hormony v těle přítomny příliš často, nebo i trvale po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Takový stav se nazývá chronický stres, který může mít vážné dopady na fyzické a psychické zdraví. Souvisí s ním například zvýšené riziko srdečního infarktu, bolesti kloubů a svalů, výkyvů váhy a kvůli oslabené imunitě se lidem mohou vracet infekce a choroby. Chronický stres může také vést k rozvoji úzkostí a depresí, změnám nálad a syndromu vyhoření. Ten se projevuje extrémním vyčerpáním, ztrátou zájmu o sebe, práci i okolí, špatnou koncentrací, sníženým pracovním výkonem a problémy se spánkem.

Strategie, které pomáhají se zklidněním
Pokud se člověk dlouhodobě cítí takzvaně pod tlakem, ať už v práci, nebo soukromém životě, existují cesty, které pomáhají zklidnit mysl i tělo a při pravidelném opakování účinně odbourat stres.
Fyzická aktivita je alfou a omegou, protože snižuje hladinu stresových hormonů. Není nutné běhat maraton, bohatě stačí se každý den projít pěšky nebo si zacvičit jógu, jít si zaplavat. Důležitá je v tomto případě pravidelnost.
Na stres je velmi účinná technika mindfulness neboli česky také všímavosti, která má kořeny v buddhistické meditaci a učí zaměřovat myšlenky na přítomný okamžik, na dech a prožitky těla. O této metodě najdete spoustu knih, například Mindfulness pro každý den od Garyho Hennessey. Vedle ní na stres funguje také jakákoliv jiná technika meditace nebo dechová cvičení.
Zdravý životní styl. Kvalita jídla zásadně ovlivňuje, jak se během dne cítíme a kolik energie máme. Základní poučka zní vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám a nakupovat vždy čerstvé a základní suroviny. Ke zdravému životu patří i dostatek spánku a pomáhá také chodit do postele vždy ve stejnou hodinu.
Ke snížení stresu přispívá lepší organizace času v práci i doma. Zkuste zmírnit přetížení tím, že si uděláte priority, kterým se budete věnovat, a zbytek zkusíte delegovat.
Vztahy a koníčky. Dělejte to, co vás baví, a obklopujte se lidmi, které máte rádi. Zvedne se vám nálada a přijdete na jiné myšlenky.
Závěr
Stres je dneska nevyhnutelnou součástí našich běžných dní, bohužel však zhoršuje kvalitu našeho života a zvyšuje riziko vzniku různých zdravotních problémů. Naštěstí existují strategie, které mohou pomoci se zklidněním a snížením prožívaného stresu. Důležité je také se věnovat svým koníčkům a udržovat kvalitní přátelské vztahy, o kterých musím prozradit, že si v Benefitu hýčkáme. Lidská rovina naší spolupráce je pro nás velice důležitá, podobně jako to, aby se nám v týmu dobře pracovalo a měli jsme mezi sebou dobrou a pozitivní atmosféru.
Benefit investment a.s.